Skip to content

Lucky Laika uus sari – Minivili

Lubage esitleda nelja esimest pilti Lucky Laika uuest sarjast Minivili. 

Selles sarjas keskendume väikestele ja seetõttu eriti armsatele ning loomulikult tervislikele puu- ja köögiviljadele. Igal pildil on detailselt kujutatud üks vili ning lisatud tutvustav tekst. Tegemist on täielikult visuaalse sarjaga. Ei mingeid muid alltekste, lihtsalt siiras looduse loomingu imetlemine. Süüa tehes ja vilju puhastades oleme tihti nende ilu lummuses. Me sööme tõesti silmadega ja miks mitte siis neid oma imetlusobjekte ka pildil kujutada. Eriti lahe nende piltide joonistamise juures oli see, et avastasin, viljade täiuslikkus peitub nende ebatäiuslikkuses. Nii et pilt sai valmis alles siis kui lisasin tomativarrele veidi roostepruune kuivamisjälgi ja maasikalehtedesse mõne sälgu või augukese ; )

Maasikas

See pilt on pühendatud meie heale sõbrale Liine Maasikale, kes hiljuti abiellus ja endale nii ilusa uue nime sai!

Botaaniliselt ei ole maasikas mari, vaid koguvili, mis koosneb paksenendu õiepõhjast ja sellele kinnitunud seemnetest. Kõige maitsvamad maasikad on keskmise suurusega, tugevalt lõhnavad ja erksat värvi.

Maasika kodumaaks peetakse Ameerikat ja Euroopas ei tunta teda väga kaua. Maasikakasvatus sai siin hoo sisse alles 17. sajandil.

Maasikat peetakse armastuse, andestamise ja sõpruse sümboliks. Ja pulmas soovitatakse kindlasti alati maasikaid süüa 🙂 Armastust maasikate vastu kinnitab ka see kui palju teda toitudes kasutatakse, nii tema hea maitse kui kauni väimuse tõttu.

Brüsseli kapsas

ehk rooskapsas on kaheaastane rohttaim, mida kasutatakse köögiviljana. Brüsseli kapsa peakesed võivad olla ümara, tõlvja või äraspidimunaja kujuga ning hele- või tumerohelised, mõnikord ka punakad. 

Selle täpne päritolu ei ole teada, kuid nimes, mis on kasutusel paljudes keeltes, võib aretuskohas üsna kindel olla. Esimesed viited brüsseli kapsa kasvatamise kohta pärinevad 18. saj. Belgiast, kust see levis ka Prantsusmaale, Inglismaale ja Ameerikasse.

Brüsseli kapsas on tavakapsast tugevama ja pisut mõrkjama maitsega. Ta sobib nagu peakapsaski suppidesse, ühepajatoitudesse, vormiroogadesse ja oma armsa välimuse tõttu ka tervete peakestena keedetult prae kõrvale, näiteks kartuli asemel.

Järgmine vili on Tarieli vaieldamatu lemmik ning kuulub asendamatuna tema toiduvalikusse.

Tomat

Tomat on botaaniliselt mari.

Ta pärineb Lõuna-Ameerikast, Peruu indiaanlased sõid tomatit juba 5. saj. enne Kristust. Euroopasse jõudis ta 16. saj. algul, mil teda kasvatati ilutaimena, sest tomati vilju peeti mürgiseks. Prantslased kutsusid tomatit tema südant meenutava kuju tõttu pomme d`amour ehk “armastuse õun”, millest hiljem sai pomme d`or ehk “kuldne õun”. Prantsusmaal sai tomat oma punase värvi tõttu ka revolutsiooni sümboliks – tomati söömine väljendas lojaalsust revolutsionääridele. 

Tomati populaarsusele aitas kaasa pitsa leiutamine 1880-ndate lõpus Itaalias. Kokk Napolis valmistas kuninganna Margarite auks pitsa trikoloori värvides: punane (tomat), valge (mozzarella juust) ja roheline (basiik). Selle nimeks sai Pizza Margarite, kõikide pitsade etalon.

Tomateid tasuks osta koos väädiga, siis säilivad maitseomadused kõige paremini. Neid on parim hoida toatemperatuuril (varrekohaga allapoole), sest külmkapis väheneb tomati toiteväärtus ja ka aroom.

Küüslauk

Küüslaugu sibul koosneb küüslauguküüntest, mis on ümbritsetud sibulasoomustest.

Küüslauk pärineb Kaug-Aasiast ja India põhjaosast. Ta on üks vanemaid kultuurtaimi, mida on kasvatud enam kui 5000 aastat. Vanad egiptlased pidasid küüslauku nõnda väärtuslikuks, et panid seda vaaraodele hauakambritesse kaasa. Vanad kreeklased kutsusid küüslauku “Haisvaks roosiks” ning andsid seda Olümpiamängudel sportlastele, et nad oleksid tugevad ja vastupidavad.

Euroopa folkloorist on pärit uskumus, et küüslauk hoiab vampiire eemale. Itaalias on siiani levinud usk, et küüslauguküüs lapse kaelas kaitseb teda kurja silma eest.

Küüslauku sobib tarvitada nii värskelt kui ka kuivatatuna. Küüslauk on universaalne maitseaine, mida kasutatakse kõikides teravamaitselistes toitudes ning ta on levinud ka ravimtaimena paljude haiguste ravimiseks.

Nii et head värsekete viljade vaatlemist ja nautimist kõigile!